WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Karaca cad. Gülhan sok palmiye sitesi A4 blok Dükkan Zümrütevler Maltepe/İSTANBUL
trende

İzolasyon Nedir? | Yararları

11.03.2020
1.785
İzolasyon Nedir? | Yararları

İçindekiler

İzolasyon Nedir? | Yararları

İzolasyon nedir? Binaların ömrünü uzatmak, içeriden daha konforlu olmasını ve dışetkenlere karşı binanın korunması için yapılan tüm önem arz eden işlemlere izolasyon adı verilir.

İzolasyon yapılmış olan binalar yağmur, kar, sıcak veya soğuk gibi havalarda bu etkenlere karşı binayı korumaktadır. Yaz ve kış aylarında bina içerisinde sıcaklığı koruyarak daha konforlu bir şekilde yaşamış olur,korumalara ek olarak ses yalıtımını da sağlayarak sağlıksız seslerden uzaklaşmış olabilirsiniz. Google

İzolasyon günümüzde sadece çatı için yapılıyor olarak bilinse de bu düşünce yanlıştır. İzolasyon binanın tüm bölgelerine yapılabilmektedir. Dolayısıyla Temelden binanın yan yüzeylerine, tavan yüzeylerinden çatısına kadar izolasyon yapılabilmektedir. Dolayısıyla Sağlıklı bir bina için binaya tam bir izolasyon yapılması gereklidir.

Tam izolasyon yapılmış bir binada uzun vade de binaya yapmış olduğunuz masraflar size geri dönecektir. Yapmış olduğunuz ısı yalıtımları ile doğalgazdan tasarruf elde ederken, su yalıtımı öncesinde binada oluşmuş hasarlar için tamir parası ödemenize gerek kalmayacaktır. Gereksiz masraf ve para harcaması olarak görmüş olsanızda başlangıç olarak zamanla ne kadar ihtiyaç duyulduğunu fark edeceksinizdir.

İzolasyon binaların yanı sıra havuz, balkon gibi yerlere de yapılabilmektedir. Havuzlarda, balkonlar vb. Yerlerde olası su kaçaklarını engellemek amacıyla oldukça tercih edilen bir işlemdir.

Neden İzolasyon Yaptırılmalıdır?

Binanızın yapıldığı tarihten bugüne bina ne kadar sağlam olsa da zamanla hasar görmektedir. Günümüzde bina içerisinde en çok karşılaşılan durumlardan biri de su kaçağı durumları. Bu durumlarda sızan sular oldukça kötü kokulara ve kötü görüntülere neden olmaktadır. Bu durumlara ek olarak rutubet oluşmasına da neden oluyor. Bu durumlardan engellenebilmesi adına izolasyon oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

İzolasyonda Yalıtım Çeşitleri

3 çeşit yalıtım türü mevcut.

  • Ses Yalıtımı

Yaşanılan ortamda sizi rahatsız eden seslerin bina içerisine girmesini engelleyerek bu kirli seslerden kurtulmanızı sağlar. Dolayısıyla Günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Dolayısıyla (Sinema, hastane vs.) Ses yalıtımı binanın dışına yapıldığı gibi iç kısımlarına da eklenmelidir. Dolayısıyla Komşuların rahatsız olma gibi durumlar söz konusu olduğunda ses yalıtımı ile bu durumların üstesinden kolaylık ile gelinebilir.

  • Isı Yalıtımı

Farklı ortamlarda bulunan ilişkisiz sıcaklıklar arasında geçişi minimize ederek ortamların kendi sıcaklıklarının korunmasını sağlar. Bu şekilde kış aylarında ısı kaybetmezken yaz aylarında da dışarıdan içeriye sıcak hava giremiyor olacaktır. Kış aylarında yapılan ısı yalıtımı ile odalar daha kolay bir şekilde ısınırken, ısınan bu havanın dışarıya çıkışı engellenmiş olmasıyla birlikte tasarruf etmenizi sağlanacaktır.

  • Su Yalıtımı

Yağmur, kar vs. Hava koşullarında zaman içerisinde toprak altından gelecek yeraltı sularından binayı koruması amacı ile kullanılmaktadır. Bu yalıtım binanın temelinden, çatısına kadar geçerlidir. Ayrıcaçoğu dairenin sıkıntısı olan küf ve mantar sorunları da su yalıtımı ile birlikte engellenebilmektedir.

İzolasyonun Yararları
  • Binada ısı yalıtımı ile birlikte yaz ve kış aylarında tasarruf edersiniz.
  • Ses yalıtımı ile rahatsız eden seslerden kurtulursunuz.
  • Binanın ömrünü uzatır ve daha şık bir görünüm elde etmesine yardımcı olur.
  • Uzun süre binaya bir bakım yapma gereksinimi duyma ihtiyacınız kalmaz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now Button