WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Altıntepe Mah. Cihadiye Cad. Bulut Apt No:3/9 Maltepe/İSTANBUL
trende

Dış Cephe Mantolama

01.03.2020
2.767
Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe Mantolama

Mantolama işlemi, binanın dış cephesinin yalıtım malzemeleri ile kaplanması sonucu ısı yalıtım uygulamasıdır. Dış cephe mantolamasının amacı eski veya yeni bina fark etmeksizin bina üzerinde enerji verimliliğini arttırmaktadır. Enerji verimliliği kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte en çok tercih edilen işlem,dış cephe ısı yalıtım uygulaması olmuştur.

Dış Cephe Mantolamasının Faydaları

 • Yaz aylarında bina içerisinde sıcaklığı korur
 • Kış aylarında dışarıdan gelen soğuk havayı engeller ve içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasını engelleyerek tasarruf sağlar
 • Kar ve yağmur gibi dış etmenlere karşı binayı koruyarak binanın ömrünü uzatır
 • Bina üzerinde olası çatlak ve hasarların oluşumunu engeller
 • Binanın iç tarafında terleme sonucunda oluşacak olan nem ve küf gibi oluşumların olmasını engeller
 • Bir tasarruf sağlattığı gibi aynı zamanda çevrenin korunmasına katkı sağlar
 • Yangın yalıtım işlevi görür

Mantolama Sisteminin Elemanları

Isı Yalıtım Levhaları

Expanded Polistren ( EPS ) ve Taş yünü ısı yalıtım levhaları mantolamada en yaygın olarak kullanılan levha türüdür.

EPS levhaları özel üretim teknikleri ile elde edilmiş olup %98 oranında içerisinde hava barındırmaktadır. Bu özelliğinden dolayı en iyi ısı yalıtımına sahip yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra ekonomik olması, hafif olması, nemden ve sudan etkilenmemesi gibi ayrıca da kullanım süresi ömürlük olduğundan dolayı kullanıcılar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Taş yünü levhalar ise volkanik kayaçların yüksek sıcaklıklarda işlenmesi ile edilen lifli bir levha çeşididir. Bu levha türü ısı ve ses yalıtımının yanı sıra yangın güvenliği için de tercih edilmektedir.

Yapıştırma Harçları

Isı yalıtım levhalarını binanın dış yüzeyine yapıştırılması için kullanılmaktadır. Genellikle bu yapıştırma harçları çimento esaslı, performansı yüksek, esnek ve polimer katkılıdırlar.

Sıva Harçları

Isı yalıtım levhalarının korunması amacıyla levhaların üzerine uygulanan özel olarak üretilmiş harç türüdür.

Donatı Filesi

Mantolama sürecinde yüzey gerilimlerinden dolayı oluşabilecek sıva çatlaklarını önlemek ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla üretilen elyaf esaslı bir malzemedir.

Köşe Profilleri

Bina üzerinde kolay zarar alabilecek olan bina kenarlarının korunması amacıyla üretilmiş koruyucu profillerdir. Bina kenarlarının düzgün ve daha dayanıklı olması amacıyla kullanılır.

Mantolama Dübeli

Binanın dış yüzeyine gelen rüzgar gibi etmenlerin oluşturduğu vakum gibi etkileri absorbe etmek, yalıtım levhasının bina yüzeyine tutunma direncini arttırmak amacıyla kullanılan elemanlardır.

Dış Cephe Mantolaması Nasıl Yapılır?

Binanın dış yüzeyinde bulunan toz, küf vs. Gibi bozukluklar giderilmelidir. Giderilmesinin nedeni binanın dış yüzeyine sürülecek olan harcın binanın yüzeyine daha sağlam bir şekilde tutunması içindir. Dış yüzeyde oluşmuş olan kırık, çatlak gibi bölgeler var ise bu bölgeler onarılmalıdır. İşlem boyunca sıkıntı oluşturabilecek uydu anteni,klima üniteleri gibi ürünler sökülmelidir.

Kullanılacak olan levha çeşidi belirlenir. (EPS, Taş yünü vs.) Belirleme aşamasından sonra yüzeye tam olarak yapışabilmesi adına levhaya yapıştırma harcı sürülür ve uygun bir şekilde binanın dış yüzeyine işlenilmeye başlanır.

Yüzeye işlenmesinden sonra levhanın dış yüzeye tutunma kuvvetini arttırmak için mantolama dübeli kullanılır ve duvara sabitlenir.

Duvara sabitlenmiş olan levhaların üst kısmına bir kat sıva yapılır ve sıvanın içerisine kopmalar ve çatlakları engellemesi adına donatı filesi gömülür. Daha sonrasında ilk kat sıvı tam olarak kurumadan ikinci katına ilkinden daha kalın sıva yapılır.

Ziyaretçi Yorumları - 17 Yorum
 1. Sait Yücel dedi ki:

  Merhaba İstanbul Kozyatağındaki Karakurt Apartmanımızın Dış Cephe Mantolama ve Tamirat tadilat işlerini yaptılar son derece memnun kaldık. gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz

 2. Ferdi kurt dedi ki:

  Soyak sitesi b2 bilok ta ki dairemizi alçı alçıpan ve boya işlerini yaptılar çok memnun kaldık erkur mimarlık yapı müh firmasına teşekkürler hayırlı işleriniz olsun

 3. Erdal duman dedi ki:

  Kozyatağın daki palmiye apartmanımızın çatı aktarma işlerini zamnında ve eksiksiz bitirdiler hiç bir sorun yaşamadık erkur yapı ekibine teşekkürler

 4. Nuray kılıç dedi ki:

  Binamızın dış cephe mantolama işlerini istenilen kalitede ve hızlı bi şekilde tamamlayarak göstermiş oldukları özverili çalışmadan dolayı teşekkür eder iş hayatınızda başarılar dilerim erdevir apartman yönetimi Nuray KILIÇ

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: