WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Altıntepe Mah. Cihadiye Cad. Bulut Apt No:3/9 Maltepe/İSTANBUL
trende

Dış Cephe Mantolama

01.03.2020
4.795
Dış Cephe Mantolama

Dış Cephe mantolama günümüzde oldukça gereksinim haline gelmiştir. Bir çok yapı da görebiliyoruz.

Binaların dış yüzeylerine yapılan bu yalıtım binayı dış etkenlerden gelebilecek herhangi bir olumsuz hava koşuluna karşı da korumaktadır. Tasarlanan özel polimer malzemeler ile daha uzun ömürlü bir hal alır. Mantolama ağırlıklı olarak  binaya ısı yalıtımı için tercih edilse de , aslında binanın nem , ses  ve yangına karşı da korunmasına destek sağlamaktadır.

Mali açıdan da bizlere katkı sağlayacak bu uygulamayı detaylı olarak alt başlıklarımızda inceleyebilir , fikir sahibi olabiliriz. Avantajları ,fiyatları ve uygulama çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak bir gereksinim haline gelmiştir.  Neden mantolama yaptırmalıyız , kimlere yaptırmalıyız , nasıl bir dekorasyon seçmeliyiz yada ne tür malzemeler kullanmalıyız sorularının cevaplarını diğer başlıklar da görebilirsiniz.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA NEDİR ?

Dış Cephe mantolama ; tüm yapıların ısı izolasyonunu sağlamak adına içten ve dıştan yapılan örtüleme işlemine denir. Yalıtım malzemeleri ile duvar yüzeylerinin hem içinden hem de dışından uygulanabilir. Bu işlemde kullanılabilecek bir çok materyal bulunmaktadır. Bütçenize göre bu yalıtım malzemelerini tercih etmek tamamen kendi insiyatifinizdedir. Uygun malzemeyi seçtikten sonra bu uygulamayı yapacak uzman ekibi de seçmeniz gerekmektedir. Konunu uzmanları ile çalışmak ileride yaşanabilecek olumsuz sonuçların yaşanmamasına vesile olacaktır.  Daha konforlu ve daha güvenli bir yaşam alanında yaşamak herkesin arzusudur. Sizler de bu ayrıcalıkları kendiniz ile buluşturabilirsiniz. Evinizin uzun yıllar deformasyon yaşamaması için yanlızca bir defa yapılacak bu işlem belki de hayat kurtaracak bir uygulamadır. Bu yalıtım malzemelerinin yangınları en asgari düzeye çektiği bilinmekte. Ve özellikle Avrupa ülkelerinde de yarım asırdır bu uygulama kullanılmaktadır.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA NEDEN YAPTIRMALIYIZ ?

İçerisinde yaşadığımız yaşam alanlarımız olan binalarda mantolama işlemi ısı kaybı yaşamamamız için katkı sağlayacaktır. Sıcak ve soğuk havalarda bina içerisinde ki ısı dengesini sağlayacaktır. Özellikle soğuk kış günlerinde mantolama yapılmış binalarda doğal gaz tüketimini asgariye indirerek aile bütçenize de katkı sağlamış olursunuz. Tabi sadece evlerimizde değil iş yerlerimiz ve fabrikalarımız da da mantolama yapılan binaların bizlere pozitif geri dönüşü ve katkısı gözle görülür seviyede olacaktır.

Enerji tüketimine katkı sağlayacağı gibi bütçeye de katkı sağladığı yadsınamaz bir gerçektir. Dolayısı ile ilk etapta mantolama işlemi maliyeti sizlere ekstra bir yük gibi görünse de ilerisi için büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Dış Cephe Mantolama sadece ısı geçişlerinde olmadığı gibi su yalıtımı da yaptığı için rutubet ve nem gibi kötü görüntü ve kötü koku oluşumlarını da engelleyecektir.    

DIŞ CEPHE MANTOLAMA AVANTAJLARI NELERDİR ?

Öncelikle Dış Cephe Mantolama yaptırdığınız da ilk öne çıkan avantaj ısı kayıpları yaşanmaması. Bunun yansıması elektrik ve doğal gaz faturanızda gözle görülür düzeyde olacaktır. Yazın klima kullanan ve kışın kombi kullanan tüketiciler bunun ne anlama geldiğini tecrübe etmişlerdir. Diğer bir taraftan ise mantolama ile su yalıtımı yapılmış olduğundan , dışardan oluşabilecek herhangi bir su kaçağı engellenmiş olur. Bu da nem , küf gibi oluşumlara engel olarak daha temiz ve sağlıklı bir ortam da yaşam sürmenize etki eder. Her bir işlemin birbirine entegre olarak olumlu bir etki çemberi oluşturmuş olması memnun edici bir hizmettir.

Çokça tercih ediliyor olmasının  başlıca sebepleri bunlardır.  Yaptıracağınız bir işlem ile pozitif bir hizmet silsilesini başlatmış olursunuz. Bundan fayda sağlayacak kişilerde direk sizlersiniz. Dolaylı olarak da enerji kaynaklarını az kullanmanız sebebi ile topluma da fayda sağlayacak bir duruma katkı sağlamış olursunuz. Bu da memnun edici bir durumdur.  Bunun yanı sıra mantolama işlemini binanın içinden de yaptırabilirsiniz. Hatta ısı , su geçirmezlik ve ses yalıtımı sağlayan bu malzemeleri özellikle ses geçirme özelliği sebebiyle de çok fazla tercih eden mevcut. Gürültüden rahatsız olan ve tüm özelliklerinin bir arada olmasından dolayı çok fazla tercih edilen bu izolasyon malzemeleri iş yerleri, evler ve hatta hobi odalarında bile karşımıza çıkabiliyor. 

Saymakla bitmeyen avantajlara sahip bu uygulama özellikle metropoller de aşırı düzeyde tercih sebebi.  Şehir merkezlerinde yaşayan insanların hayat pahalılığı ile boğuşurken evlerinde ki masrafları en asgariye indirmek için özellikle tercih ettiği Dış Cephe Mantolama yavaş yavaş kırsal kesimlerde de boy göstermeye başlamış ihtiyaç haline gelmiştir.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA UYGULAMASINI KİME YAPTIRMALIYIZ ?

Binalar da iç ve dış cephelerde mantolama ve ısı yalıtımı yapan kişilere kaplama ustası denir. Kaplama ustaları bu konuda deneyimli ve donanımlı meslek erbablarıdır. Mesleği ve bilgisi gereği kaplama ile ilgili tüm teknik detaylara sahiptir. Kaplanacak alanın fizibilitesini yapar. Gerekli ölçüleri ve hesaplamaları yaparak alana uygun malzemeleri tespit ederek sizlerin onayına sunar.  Karşılıklı olarak anlaşma sağlandığın da ise uygulamayı başlatır. Kullanılacak tüm saha alet ve teçhizatını kullanma becerisi ve yetkinliğine sahiptir. Tercih edeceğiniz kaplama ustalarını güvenilir firmalar ve güvenilir kişiler aracılığı ile de  temin edebilirsiniz.        

DIŞ CEPHE MANTOLAMA  DA KULLANILACAK MALZEME ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Bir binaya mantolama yapılırken kullanılacak malzemeler aslında belirli başlıklar altındadır. Bunlar sırasıyla ; Taş yünü ,  Eps (Expanded Polistren Köpük) Levhalar , Xps (Extrüde Polistren ) Levhalar ,

Isı Yalıtım Plakası yapıştırma harçları , Isı Yalıtım Sıvaları , Dekoratif Dış Cephe kaplama sıvası , Donati Filtresi , Plastik Mantolama Dübeli , Köşe profili olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu malzemelerin özellikleri ? İnceleyelim…       

Taş yünü ; Kireç taşı , bazalt ve dolomit gibi gibi minerallerin 1400-1600 derece ile fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar sonucunda ergimiş cam yönetimi  ile elde edilen lif haline gelmiş malzemedir. Ateşe dayanıklı , ısı ve ses yalıtımlı , hava alabilen ve su itici özelliği bulunan bir maddedir.  1000 derece ısıya kadar dayanıklıdır. Bu sebepten yanmazlık özelliği oldukça yüksektir. Bu özelliği ile en çok tercih edilen yalıtım malzemesidir. 

Eps (Expanded polistren Köpük) Levhalar; Beyaz renkli petrolden elde edilen ve gözenekli ısı yalıtım levhasıdır. Karbon karışımlı olanlar gri renkte olur. Gözenekli yapısı ve bu gözenekler içerisinde kuru hava barındırır. En ekonomik ve en iyi materyal olduğu herkesce  bilinen ısı yalıtım malzemesidir. Çok hafif bir yapısı olduğu için uygulanacak binaya ekstra bir yük bindirmez. Yapısı bozulmadığı için performansı ömür boyu sabit kalır. -180 dereceden 100 dereceye kadar mukavemete sahiptir. Su geçirmezlik , yanmazlık , uzun ömürlülük özelliklerine sahip. Mikro organizmalar tarafından besin maddesi olmadığından küflenme , kokma ve çürüme söz konusu değildir.    

Xps (Extrüde Polistren ) Levhalar ; Isı yalıtımı için köpük şeklinde homojen bir malzemedir. Geri dönüştürülebilir bir yapıya sahiptir. Hareketsiz kuru hava ile bilinen en mükemmel ısı yalıtımını sağlar. Homojen yapısı bal peteği görünümündedir. Kolay kesilebilir ve ufanlanmaz , fire vermeden istediğiniz parçalara ayırabilirsiniz.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA DA MALZEME SEÇİMİ ?

Öncelikle binanın bulunduğu hava koşulları dikkate alınır. Yağış durumu , güneş alıp almaması , havadaki nem oranları. Detaylı bir fizibilite çalışması sonucunda hangi malzemenin o binaya uygun olup olmadığı teknik detaylardan sonra belirlenir. Tabi mantolama yaparken binanın mimarisi de göz önünde bulundurulmalı. Geometrik özellikleri de hesaba katılarak uygun ve performans olarak en uygun malzeme seçilmeli. Kullanılacak malzeme seçiminde ucuza kaçmamak gerekir. Bir kez yapılacak bu işlem için ödenecek fiyatların aslında yüksek performans için ödendiği ve daha çok kazanıma katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.

DIŞ CEPHE MANTOLAMA  MODELLERİ NELERDİR ?

Binanın mantolama işlemini yaptıracağınız zaman ne tür bir model tercih edeceğinize de karar vermelisiniz. Farklı modelleri uygulatmanız mümkün. Bu modeller arasında Düz Levha ile mantolama , Fugalı mantolama , Ahşap görünümlü mantolama , Yalı baskı mantolama yer almakta. Keyfinize ve tercihinize göre istediğiniz bir modeli uygulayarak hem estetik olarak hem de ekonominize katkı sağlayacak ısı yalıtımı yapacak konforlu bir yaşam alanına sahip olacaksınız.   

DIŞ CEPHE MANTOLAMA UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Özellikle yeni gelişen şehirlerde yada kentsel dönüşüm ile yenilenen yeni binalarda mantolama işlemi binayı inşaa ederken uygulanıyor. Aslında bu şekilde inşaa edilmiş binalar daha ekonomik düzeyde konfor sağlıyor. Son 10- 15 yıldır Ülkemizde popüler olan ve yaygınlaşan bu gereksinim artık günümüzde ihtiyaç haline gelmiş ve bir çok da fayda sağlamıştır.

Dış Cephe Mantolama işlemi yedi farklı aşamadan oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla ; uygulanacak yüzeyin hazırlanması , subasman profili , ısı yalıtım levhaları , mantolama dübeli , fileli sıva , dış cephe boyası .

Öncelikle uygulama yapılacak yüzey dikkatlice temizlenmeli . Yüzey tozdan , kirden , nemden ve küfden arındırılmalıdır. Çatlak ve kırık noktalar onarılmalı . Bu işlemler doğru yapıldığında yüzeye uygulanacak harç da işlevini daha iyi görecektir. Daha sonra subasman profil levhalar sayesinde yüzeyin simetrisi sağlanır. Daha düzgün ve daha simetrik bir yüzey çalışması için bu gereklidir. Ardından ısı yalıtım levhaları yapıştırıcı harç ile yüzeye sabitlenir. Levhaların daha sağlam şekilde yapışıp sabit kalması için harç levhanın orta kısmına dairesel şekilde uygulanır.

 Isı yalıtım levhaları Taş yünü , EPS ,XPS bu üç levhadan biri tercih edilerek uygulanır. Sonrasında mantolama dübeli kullanılarak levhaların daha iyi tutunabilmesi sağlanır. Yani hem harç ile yapıştırmış hemde dübel ile sabitleyerek 2 kat tutunma sağlanmıştır. Dübeller her metre kare için 6 adet kullanılması uygun görülmektedir. Yüzeye uyguladığımız levhaların üzerine yine sıva yaparak sabitleme işlemi arttırılır. Bu sıva iki kat olarak yapılması gerekmektedir. İlk kat kurumadan ikinci kat sıva yapılmalıdır. En son aşama ise ; sıvanın kuruması ile birlikte dekoratif kaplama yapılması. Hızlı bir şekilde yapılan dekoratif kaplama üzerine istenilen renkte boya uygulanır ve mantolama işlemi tamamlanır. Tabi sıraladığımız tüm bu işlemler bu işin ustaları tarafından doğru şekilde ve sırası ile yapılmalıdır. 

DIŞ CEPHE MANTOLAMA  FİYATLARI NASIL BELİRLENİR ?

Dış Cephe Mantolama fiyatları kullanılacak malzemeden  uygulama yapılacak  alanın metre karesine , hatta sıva çeşidine göre bile değişiklik göstermekte. Tamamen sizin tercihiniz doğrultusunda kullanılacak malzeme fiyatlarına ve tüm saydığımız detaylar da eklenerek işçilik dahil edilerek sizlere özel bir fiyat oluşturulur.   Şöyle ki daha da açarsak ; fiyatlandırma için öncelikle uygulanacak zeminin ölçüsü önemli. Binaya ve binanın bulunduğu ortama bağlı kullanılacak malzeme kalitesinden işçilik ücretleri de eklenerek bir fiyatlandırma yapılmakta. Tabi sadece mantolamada kullanılacak malzeme fiyatları değil , ısı yalıtım levhalarını yerleştirdikten sonra en üst katman için kullanılacak boyaya kadar hepsi ayrı bir hesaplama yapılarak total fiyat belirlenir. 

DIŞ CEPHE MANTOLAMA  YAPIMI SÜRESİ ?

Bu süreyi belirlemek için öncelikle binanın metre karesi , yüksekliği , hava şartları , malzemelerin doğru şekilde temini gibi bir çok faktör işlem süresini belirlemekte etkendir. Fakat  tahmini bir örnek verirsek genel olarak 1000 metre kare alanın 1 ay kadar mantolama işleminin sürebileceğini belirtmek  gerekir. Net olmamakla birlikte süre değişiklik de gösterebilir. Firmamız hakkıdnaki detaylı bilgiye Google üzerinde de ulaşa bilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları - 17 Yorum
 1. Sait Yücel dedi ki:

  Merhaba İstanbul Kozyatağındaki Karakurt Apartmanımızın Dış Cephe Mantolama ve Tamirat tadilat işlerini yaptılar son derece memnun kaldık. gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz

 2. Ferdi kurt dedi ki:

  Soyak sitesi b2 bilok ta ki dairemizi alçı alçıpan ve boya işlerini yaptılar çok memnun kaldık erkur mimarlık yapı müh firmasına teşekkürler hayırlı işleriniz olsun

 3. Erdal duman dedi ki:

  Kozyatağın daki palmiye apartmanımızın çatı aktarma işlerini zamnında ve eksiksiz bitirdiler hiç bir sorun yaşamadık erkur yapı ekibine teşekkürler

 4. Nuray kılıç dedi ki:

  Binamızın dış cephe mantolama işlerini istenilen kalitede ve hızlı bi şekilde tamamlayarak göstermiş oldukları özverili çalışmadan dolayı teşekkür eder iş hayatınızda başarılar dilerim erdevir apartman yönetimi Nuray KILIÇ

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now Button