WeCreativez WhatsApp Support
Whatsapp İletişim
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
Altıntepe Mah. Cihadiye Cad. Bulut Apt No:3/9 Maltepe/İSTANBUL
trende

Çatı Onarımı ve Tadilatı

01.03.2020
2.238
Çatı Onarımı ve Tadilatı

Çatı Onarımı ve Tadilatı

4 mevsimi yaşayan ülkemizde, mevsimlerin halleri sonucunda en çok bu durumdan yıpranan yapılar çatılarımız olmaktadır. Kimse bu durumun farkında olmamasına rağmen zaman geçtikçe çatıyla ilgili sorunlar baş göstermeye başlayacak ve bu durumdan şikayetçi olmaya başlayacaksınız. Bu tür çatı yıpranmalarında kullanıcılar çatı hasarınıgeç fark edebilir ve bina bundan ötürü derinden etkilenebilir.

Çatı yapımı  işlerinde çatının çok iyi bir şekilde projelendirilmesi gerekmektedir. Zira iyi bir şekilde tasarlanamazsa çatının zorlu hava koşullarında yıkılmasına sebep olabilir. Çatı iyi bir şekilde tasarlanamamışsa yüküne uygun bir tasarım mevcut haline entegre edilebilir veya sıfırdan yaptırmanız önerilir.

Çatı Tadilatında Isı İzolasyonu

Çatılarınızın herhangi bir kusuru olmasa bile zaman içerisinde yıpranacak ve onarılması gerekecektir. Onarım sırasında genellikle ısı izolasyonu göz ardı edilir. Masraftan kaçma gibi bir durumda ise gelecekte daha fazla masrafa neden olmanızı sağlayabilir. İleriki bir zamanda çatıdan su damlamaları veya ısı kayıpları sizi daha çok zarara uğratacaktır.

Çatı Tadilatı

Çatı tadiladı sırasında çatının durumu baz alınarak taşıyıcı bölüm  ve kaplama bölümü ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Eskimiş ve yıpranmış parçalar yenisi ile değiştirilmelidir.

Taşıyıcı bölüm, kullanılan malzemeye, çatının mevcuttaki eğimine, çatının büyüklüğüne, kaplama malzemesinin kalitesine ve çatının ağırlığına bağlı olarak sağlamlaştırılmalıdır.

Çatı onarım için incelenirken çok fazla hasar var ise ve tadilat ile gereğince bir verim elde edilemeyeceği bir durumda mevcutta bulunan çatıyı onarmak yerine, günümüz teknolojisi ile daha yeni ve sağlam bir çatı yapılması kullanıcılar açısından sağlıklı olacaktır.

Ne sıklıkla Çatılar Onarılmalıdır?

Eğer binanızda su damlaması gibi bir durumla karşılaştıysanız çatınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda geçici çözümler yeterli olabilirken genellikle yaz aylarında çatıların düzenli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekir. Kış aylarında hava şartları zorlu olduğundan çatı tamirleri de bir o kadar zorlu olacaktır. Bu durumdan dolayı yaz aylarında çatı üzerinde genel tespitler yapılmalı, varsa sorunlar giderilmelidir.

En Çok Şikayet Edilen Çatı Problemleri

 • Kötü veya hatalı şekilde kurulum yapılan çatılarda, çatının olması gereken ömrünün çok daha verimsiz kullanılması
 • Rüzgar, dolu ve yağmur gibi dış etkenler ile çatı üzerindeki katmanların arasına veya altına sızıntıların varması sonucu bina içerisinde olan küflenme, çürüme gibi sorunların ortaya çıkması
 • Ahşap çatılarda, ahşaplara hasar veren zararlı canlılar
 • Çatı üzerinde biriken su birikintileri nedeni ile oluşan delikler ve çatlaklar
 • Çatı da yetersiz havalandırılma sonucu oluşan nem

kullanıcılar tarafından en çok tekrarlanan sorunlar olmaktadır.

Çatı Tadilatında Kiremitler

Çatı tadilatı sırasında çatı üzerinde bulunan kiremitlerin altında kiremit altı tahtası çakılı olması gerekmektedir. Tahtalar ile kaplamaların üzerinde de uygun bir su geçirmez membran örtüsü ile sarılması gerekmektedir. Bu örtünün kullanım amacını kiremitlerin arasına sızabilecek su sızıntılarına karşı bir önlem olarak görebilirsiniz. Çatı üzerindeki hasar almış, kırılmış, çatlamış kiremitlerin sağlamları ile değiştirilmesi gerekir.

Çatı Tadilatında Çatı İskeleti

Çatının taşıyıcısı tahta olan çatılarda zaman içerisinde dış etkenler ve tahtanın ömrü itibarı ile çürüme, kırılma, esneme vb. gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda tahta yarardan çok zarar yaratabilir. Çatının yıkılmasına kadar ilerletilebilecek olan bu durum erkenden fark edilmeli ve bu iskelette yer alan elemanlar yenileri ile değiştirilmelidir.

Ziyaretçi Yorumları - 4 Yorum
 1. Vedat sut dedi ki:

  4 ay önce Ocak ayında apartmanımızın çatısında hasarlar ve kiremit kırıkları vardı internet vasıtasıyla ulaştığım erkur mimarlık yapı mühendislik tarafında onarılan çatımız ve yapılan güzel işçilik için teşekkür ederim Levent sitesi apartman yöneticisi…

  1. Erkur YAPI dedi ki:

   Vedat bey yorumunuz için teşekkürler, yeniliklere açık olarak hizmet kalitemizi sürekli geliştirmek herzaman daha iyiyi arayarak en yüksek değeri elde etmek tek amacımız

 2. Saliha kurman dedi ki:

  Dış cephe boya ve çatı izolasyonu işini istenilen kalite özelliklerinde bitirilmesini takdir ederiz ayrıca göstermiş olduğunuz üstün performans ve nazik davranışlarınızdan dolayı teşekkür eder iş hayatınızda başarılarınızın devamını dileriz

  1. Erkur YAPI dedi ki:

   Saliha hanım güzel yorumunuz için teşekkürler siz değerli müşterilerimize hizmet etmek bizim en büyük hayalimiz

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Call Now Button